Historie Czech Lion
Příběh Czech Lion se začíná psát na jaře roku 2005. Tehdy se na Českomoravské vrchovině konalo tradiční skautské setkání ObRok. Bylo zapotřebí zajistit jednoduché občerstvení ve velkém stanu, aby se měli účastníci za špatného počasí kam schovat. Tou dobou ještě beze jména, známá pouze jako "krčma", lákala na grilované speciality a čepované limonády. Již tehdy nabízela málo známou Grenu, která s ní začala být později spojována.
Důležitou roli v historii Czech Lion hraje rok 2007. Po dalším úspěšném ročníku ObRoku, přišla nabídka zúčastnit se Světového skautského Jamboree v Anglii. Šibeniční termín, necelé tři měsíce na přípravu, byl výzvou pro tehdy již velice zkušeného šéfa Jana Kotka, který stál u projektu od jeho samotného vzniku. Bylo jasné, že na mezinárodní akci není možné používat tehdejší český název "Černá ruka". Proto byl po kratší úvaze zvolen právě název "Czech Lion", který měl na mezinárodní akci spojovat food-house s Českou republikou.
Díky úspěšné účasti na Jamboree se významně rozrůstá materiální základna Czech Lion a ustalují se také dodavatelé nápojů a potravin. Od počátku je Czech Lion postaven na dobrovolné práci několika desítek skautů, kteří s ním spojují svou účast na skautských akcích a investují svůj volný čas do toho projektu.
Czech Lion si po roce 2007 získává věhlas nejen v Česku, ale i v zahraničí. V roce 2008 se účastní skautského setkání Klíč v Plzni a začíná se starat o občerstvení na každoročním Mikulášském víkendu v Praze.
Jako významná posila týmu a nabízeného sortimentu je považováno spojení se skautskou kavárnou Pekorinko na ObRoku 2011. Připravovaná spolupráce měla ověřit konzistentnost týmu pro účast na 22. Světovém skautském Jamboree ve švédském Rinkaby.
Jak Czech Lion funguje
Restaurace Czech Lion je provozována na skautských akcích, které se konají v České republice i v zahraničí. Setkává se tak se zákazníky jak ze střední Evropy, tak z Ameriky nebo Asie. Veškerou práci, obsluhu, přípravu jídla i technické zajištění provádí nadšení dobrovolníci z celé České republiky. Tito lidé už tak odpracovali tisíce hodin zcela zdarma. Jejich výdělkem je pouze dobrý pocit z dobře vykonané práce v kruhu kamarádů a přátel.
Co Czech Lion nabízí
Filozofií Czech Lion na mezinárodních akcích je nabízet výhradně české výrobky a produkty českých firem. Proto má zájem na spolupráci s českými firmami. Do nabídky tradičně patří nealkoholické pivo, české limonády a džusy. Každý den se na akcích vaří dvě typicky česká jídla, která jsou doplněna nabídkou tradičních předkrmů (nakládaný hermelín, utopenci) a pochutin (brambůrky, tyčinky,…). Menu završují párky v rohlíku, hamburgery a sladké dezerty. Pro zahřátí a pohodu má Czech Lion v nabídce i několik druhů kávy a dalších teplých nápojů.
Czech Lion ve Švédsku
Po čtyřech letech se letos opět koná Světové skautské Jamboree. Tentokráte na něj Czech Lion jede do švédského Rinkaby. V konkurenci 14 národních food-house bude opět reprezentovat vše, co je české. Chce ukázat světu, jak chutná český skauting. Celkem 25 dobrovolníků se na prostoru 400 m2 pustí do práce na akci s účastí téměř 40 tisíc skautů z celého světa.
Aktuální informace o naší účasti na Světovém skautském Jamboree ve švédském Rinkaby, můžete sledovat na našem Facebook profilu.
Kontakt
“Krčmu Czech Lion již od samotného počátku vede Jan Kotek. Celý projekt funguje pod hlavičkou organizace Junák – svaz skautů a skautek ČR a za spolupráce s firmou JUN, spol. s r.o.”
Czech Lion
Jan Kotek - Šotek
Email: jan.kotek @ junshop.cz
Telefon: (+420) 773 294 840